Sukka, joka ratkaisee retken tärkeimmän kysymyksen

jo ennen ensimmäistä askelta...

Suomalaiset vaellussukat, valmistettu Orivedellä. Jo vuodesta 1993. Ei rakkuloita. Greengo:n retkeilysukat on tehty kestämään pidemmälle kuin sinä – ja siihen on syynsä.

Tilaa nyt koodilla

retkeily26

Saat -15 % alennuksen tämän sivun tuotteista ja pesupussin kaupanpäälle.
Voimassa 11 - 20.6.2026.

Muistatko sen reissun, jolla kaikki muu meni nappiin paitsi jalat?

Sää oli hyvä. Maisemat olivat parempia kuin kuvissa. Eväät riittivät. Mutta jossain vaiheessa toisen päivän taivalta tunsit sen ensimmäisen pienen hiertymän kantapäässä. Yritit olla välittämättä. Vaihdoit kävelyrytmiä. Tarkistit kengännauhat. Ja silti se kasvoi.

Iltaan mennessä toinen sukka oli märkä. Aamulla otit varovaisia askelia teltasta, ja se mitä oli pitänyt olla retken paras päivä, oli yhtäkkiä pakko kestää loppuun.

Tämä ei johtunut sinusta. Eikä kengistä. Se johtui sukista.

Retkeilyssä sukka on tärkein vaate

Kuulostaa liioittelulta, mutta kysy keneltä tahansa, joka on kävellyt yli kahdenkymmenen kilometrin etappeja. He vastaavat samalla tavalla: ennen takkia, ennen kenkiä, ennen mitään – mietin sukat.

Syy on yksinkertainen. Jokainen askel on hankausta. Hankaus syntyy lämpöä. Lämpö synnyttää hikeä. Hiki tekee märän ympäristön, jossa iho pehmenee. Pehmennyt iho hiertyy. Hiertynyt iho tulehtuu.

Tämän ketjun katkaisee yksi asia: sukka, joka siirtää kosteuden pois jaloista, ei pakkaudu kasaan, eikä menetä muotoaan kymmenen kilometrin jälkeen.

Mikä tekee Greengo:n retkeilysukista erilaisen

  • Merinovilla ja teknisten kuitujen seos – villa pitää lämpimänä myös märkänä, tekniset kuidut siirtävät kosteuden pois iholta
  • Vahvistettu kantapää ja kärkiosa – siellä missä kenkä hankaa eniten
  • Saumattomat – ei painumia varpaisiin
  • Pestävä 30-40 °C koneessa, kestää satoja pesuja

Erona moneen muuhun sukkaan: nämä eivät ole "ihan ok" – ne on tehty ihmisille, jotka tietävät miksi maksavat yhdistä sukista enemmän kuin marketista neljistä.

Mitä sanovat ne, jotka ovat jo kävelleet niillä

"Kolmen päivän vaellus Hossan kansallispuistossa. Ensimmäinen reissu vuosiin, jolta tulin kotiin ilman rakkoja. En tiennyt että sukista voi olla näin paljon kiinni." — Mikko, 54, Jyväskylä

"Ostin alun perin yhdet parit kokeiluun. Tilasin saman tien kolmet lisää, kun selvisi etten halua kävellä millään muulla." — Päivi, 47, Vantaa

"Olen kävellyt UKK-polulla, Karhunkierroksella ja Lemmenjoella. Sukat ovat ne, jotka olen säilyttänyt kaikkein huolellisimmin." — Jari, 61, Oulu

"Eikö tämä ole vähän kallista yksistä sukista?"

Reilu kysymys. Mietitään hetki.

Yhdet kunnon retkeilysukat kestävät  kovaa käyttöä. Halvat marketin sukat kestävät yhden kauden – yleensä vähemmän, jos käytät niitä vaelluksella.

Mutta tärkeämpi laskelma ei ole eurot. Se on tämä: Yksi pilattu reissu maksaa enemmän kuin kaikki sukkasi yhteensä. Lentoliput, lupamaksut, vapaapäivät, suunnittelu – ja se hetki, kun istut kivellä, katsot kauniita maisemia, etkä pysty nauttimaan niistä, koska kantapää huutaa.

Hyvät sukat ovat halvin vakuutus, jonka voit ostaa reissulle.

Tarjous voimassa 20.6.2026 asti

Käytä kassalla koodia: retkeily26

-15 % alennus kaikista retkeilysukista

Pesupussi kaupanpäälle – pidät sukkasi kunnossa entistäkin pidempään

Ilmainen toimitus yli 50 € tilauksiin

60 päivän palautusoikeus, jos eivät tunnu omilta

Tarjous päättyy keskiviikkona 20.6.2026. Sen jälkeen normaalihinnat palaavat – ja kesän paras vaellusviikko alkaa jo seuraavalla viikolla.

Suosituksemme runsasta kävelyä sisältävään eräilyyn

Näitä suosittelemme rauhallisempaan luonnosta nauttimiseen

Parhaat vaellussukat monen päivän luontoretkelle

Jos lähdet useamman päivän vaellukselle tai metsästysretkelle, pakkaa mukaasi joka päivälle puhtaat alussukat. Merinovillasukkia sinun ei tarvitse vaihtaa joka päivä. Miksi näin?

  1.  Alussukat hikoavat ja niihin tarttuu jaloistasi irtoava lika.
    Hiestä kovettunut ja muutenkin likainen sukka ei siirrä kosteutta yhtä tehokkaasti kuin puhdas. Lisäksi koppuraiset kohdat sukassa hiertävät jalkasi hetkessä vereslihalle.
  2.  Merinovillasukille reissun päällä riittää tuuletus.
    Vaikka merinovillasukkia sinun ei tarvitse vaihtaa puhtaisiin päivittäin, pakkaa silti vaellukselle mukaan myös muutamat vaihtomerinovillasukat, jotta saat kuivatettua ja tuuletettua kostuneet sukat ennen kuin laitat ne takaisin jalkaasi.
merinovillasukat

Vaellussukat retkeilijän kengissä toimivat oikein silloin, kun ne pitävät jalat kuivina ja hiertymättöminä.

Patikoijalle toimivat sukat ovat sellaiset, jotka pysyvät paikallaan ja siirtävät kosteuden pois iholta.

Toimitamme Suomessa valmistetut vaellussukat sinulle 2–3 arkipäivässä.

Sukat vaellukselle: näin vältät hiertymät

Vaellussukat ja -kengät aiheuttavat hiertymiä erityisesti silloin, kun sukka ei pysy kävellessä kunnolla paikallaan. Tilannetta pahentaa etenkin kesällä, jos sekä iho että vaellussukka ovat hiukan hikiset ja jalka pääsee liikkumaan kengän sisällä.

Valitse siis sukat vaellukselle tai paljon kävelyä sisältävään metsästykseen näin:

  1.  Pue kuivaan jalkaan ensimmäiseksi tekninen alussukka.
    Keinokuituinen sukka siirtää kosteuden iholta tehokkaasti pois ja pitää ihon kuivana. Ole tarkka, että sukka on juuri oikean kokoinen, jotta se pysyy hyvin paikallaan. Meillä kokotaulukko on tarkka, sillä valmistamme sukkia materiaalista riippuen 2-2 koon väleillä (esim. 37–38, 39–40 jne).
  2.  Lisää alussukan päälle merinovillasukka.
    Koska puet merinovillaiset vaellussukat alussukan päälle, suosittelemme valitsemaan normaalia kokoasi yhden koon isommat sukat. Merinovilla siirtää kosteuden pois teknisen sukan pinnasta ja auttaa näin varmistamaan, että jalkasi pysyy kuivana. Yksi merinovillan ainutlaatuisista ominaisuuksista on se, että se lämmittää kylmällä säällä (kosteanakin) ja toisaalta viilentää kuumalla kesäkelillä.

Kahdet vaellussukat päällekkäin siirtävät hiertymisen sukkien väliin, jolloin ihosi pääsee vähemmällä.

Hyvät vaellussukat, jotka ostamalla tuet suomalaista yrittäjyyttä

Valitse jalkaasi GreenGo:n kotimaiset, merinovillaiset vaellussukat ja tuet samalla suomalaista yrittäjyyttä. Kaikki tuotteemme ovat avainlipputuotteita.

GreenGo on täysin suomalainen yritys, valmistamme kaikki valikoimassamme olevat sukat omassa tehtaassamme Orivedellä. Ostamalla kotimaassa valmistetut vaellussukat, olet mukana luomassa Suomeen työpaikkoja.

 

GreenGo-sukat – ympäristöystävällisyys kiinteä osa tuotantoprosessia

Käytämme GreenGo-sukissa ainoastaan parhaita, testattuja ja Öko-Tex 100 -standardin täyttäviä eurooppalaisia lankoja. Meille on tärkeää, että sukkiemme tuotantoprosessi pysyy ympäristöystävällisenä alusta loppuun saakka.

Kaikki sukissa käyttämämme langat ovat testattuja ja huolellisesti valittuja, eikä niihin ole lisätty terveydelle haitallisia lisä- tai käsittelyaineita. Luonnollisesti myös merinovillamme on mulesing-vapaata.

Tyypillinen toimitusaikamme on 2–3 päivää.

merinovillapipomies